قتل

قتل را میتوان رفتار خشنی که موجب سلب جان و روح دیگری یا ایجاد وضعیتی در شخص که منجر به مرگ مغزی میشود، تعریف نمود.
قتل

انواع قتل
بر اساس ماده 289 قانون مجازات اسلامی ایران ، قتل نفس سه نوع است؛ عمد، شبه عمد؛ و خطای محض.

قتل عمدی
که به چنددسته تقسیم میشود. مستند به بند الف ماده 290قانون مجازات اسلامی نوع اول از قتل های عمدی وقتی محقق می‌شود که فردی با انجام عملی قصد مستقیم کشتن فرد معین یا غیرمعین را داشته باشد؛ خواه عمل وی عادتاً منجر به جنایت بشود یا نشود.

نوع دوم قتل عمدی اینگونه تعریف میشود که مرتکب با آگاهی کامل عملی انجام می دهد که نوعا کشنده ست هرچند قصد ارتکاب آن جنایت و یا حتی نظیر آن را نداشته است.
در نوع سوم مرتکب نه تنها قصد ارتکاب جنایت را نداشته بلکه عمل وی نسبت به افراد متعارف نوعا کشنده هم نبوده و عادتاً سبب آسیب جدی به آنها نمی شود، اما با در نظر گرفتن وضعیت مقتول از قبیل پیری یا بیماری یا کودکی یا هر وضعیت دیگری و یا به علت وضعیت مکانی یا زمانی نسبت به او کشنده تلقی شود. در تحقق این نوع آگاه و متوجه بودن مرتکب نسبت به وضعیت خاص مقتول شرط است بنابراین در صورت عدم آگاهی وی مستند به تبصره 2 ماده اخیرالذکر جنایت عمدی ثابت نمی شود.


مجازات قتل عمد
در صورت اثبات قتل عمد در هر سه حالت بیان شده، مجازات عمل مرتکب قصاص نفس می باشد. یعنی اولیای دم مقتول (ورثه‌ی شخص مقتول به جز زوج و زوجه) در صورت وجود شرایط عمومی قصاص، می‌توانند خواهان قصاص قاتل شوند به عبارتی قصاص حق ابتدائی اولیاء دم می باشد که با دیه قابل جایگزینی است. گفتنی است که جرم قتل عمدی غیرقابل گذشت می باشد زیرا علاوه بر جنبه خصوصی آن، دارای جنبه عمومی است و دادستان به عنوان مدعی العموم به دلیل ورود آسیب به جامعه و برهم خوردن نظم و امنیت از مرتکب شاکی ست بنابراین در صورت گذشت اولیاءدم صرفا جنبه خصوصی بخشیده شده؛ قصاص ساقط اما مجازات حبس به مدت سه تا ده سال مستند به ماده 612 قانون مذکور پابرجا خواهد بود.


قتل شبه عمد
مستند به ماده 291 قانون مجازات اسلامی اگر مرتکب نسبت به فردی قصد انجام رفتاری را داشته ولی قصد جنایت و یا حتی نظیر آن را نداشته باشد اما اتفاقاً منجر به وقوع جنایت شود وی مرتکب قتل شبه عمد شده است. مانند آنکه شخص سالم و با جثه نسبتا خوبی را به قصد شوخی از جای کوتاهی پرت کنند و فرد مذکور پس از سقوط فوت کند.

دربند پ ماده مذکور بیان شده اگر جنایت واقع شده به سبب تقصیر مرتکب باشد نیز مشمول قتل شبه عمد است به عنوان مثال فردی در رانندگی بی احتیاطی کرده و به دلیل عدم رعایت مقررات با دیگری تصادف میکند و منجر مرگ وی می شود.


مجازات قتل شبه عمد

باید دانست مجازات قصاص فقط برای قتل عمدی میباشد و قانونگذار برای قتل شبه عمد مجازات دیگری پیش بینی نموده است.

مرتکب خود شخصا مسئول پرداخت دیه مقتول میباشد و چنانچه تقصیر مرتکب علت وقوع حتدثه بوده باشد؛ علاوه بر پرداخت دیه وی به مجازات حبس نیز محکوم می شود.


قتل خطای محض

دسته آخر از انواع قتل، قتل خطای محض میباشد که مستند به ماده 292 قانون مجازات اسلامی مرتکب نه قصد رفتار واقع شده را دارد و نه قصد وقوع جنایت بروی فرد خاصی بلکه در حال خواب، بیهوشی و یا به طور سهو و اشتباهاً موجب وقوع حادثه برای دیگری می شود مانند آنکه فردی در جنگب به قصد شکار حیوانی تیری رها میکند و به فردی برمیخورد.


مجازات قتل خطای محض
مجازات قتل خطای محض مانند قتل شبه عمد پرداخت دیه می‌باشد با این تفاوت که همانطور که گفتیم در قتل شبه عمد دیه توسط خود فرد مرتکب قتل پرداخت می‌شود اما در قتل خطای محض دیه توسط بستگان مذکر مرتکب بر اساس الویت‌بندی ارث پرداخت می‌شود که اصطلاحاً در قانون به آن عاقله گفته می شود.


شرایط عمومی قصاص

بعد از بیان انواع مختلف قتل و مجازات های آن، بهتر است بدانید اجرای مجازات قصاص برای قاتل عمدی دارای شرایط و ضوابط خاصی می باشد.
مستند به ماده 301 قانون مجازات اسلامی در صورتی قصاص به مرحله اجرا می رسد که مرتکب، پدر یا پدربزرگ مقتول نباشد و همچنین در دین و عقل بایکدیگر مساوی باشند به این معنا که مرتکب و مقتول هر دو پیرو یک دین باشند (به عنوان مثال هردو مسلمان باشند) و هر دو عاقل بوده؛ بنابراین مطابق قانون مرتکب عاقل را برای قتل فرد دیوانه قصاص نمیکنند بلکه وی به پرداخت دیه و مجازات حبس محکوم می شود. جالب است بدانید در فرض دیگر اگر دیوانه ای مرتکب قتل عاقلی شود؛ تنها عاقله او مسئول پرداخت دیه می باشد.


نحوه طرح شکایت برای اتهام جرم قتل

ابتدا شاکی (اولیای دم مقتول) دعوا را در دادسرا محل وقوع جرم مطرح می نمایند بازپرس بعد از انجام تحقیقات لازم و تعقیب متهم پرونده قتل را به جریان می اندازد. پرونده به دادگاه ارجاع داده میشود که پس از بررسی های لازم در صورت محکوم شدن متهم به جرم قتل مجازات کیفری وی تعیین می شود. شاکی و متهم هر دو باید برای دفاع از خود در دادگاه وکیل داشته باشند.


اگر مقتول ولی دم نداشته باشد چه اتفاقی می افتد؟

مستند به ماده 356 قانون مذکور ولی دم مقتول در این فرض مقام رهبری است که اختیار ایشان به دادستان های مربوطه سپرده شده؛ بنابراین دادستان تمام حقوق ولی دم را دارا بوده و می تواند حتی به صورت مجانی گذشت کند.


  • مستند به ماده 351 قانون مجازات اسلامی زوج و زوجه ولی دم محسوب نمی شوند و حق قصاص ندارند اما اگر حق قصاص به هر علت تبدیل به دیه یا مالی شود؛ همسر مقتول از او ارث می برد.
  • مستند به ماده 381 قانون اخیرالذکر اگر زن مسلمانی به دست مرد مسلمانی به قتل برسد، برای اولیاءدم قصاص ثابت است منتهی ولی دم باید قبل از قصاص نصف دیه کامل را به او بپردازند.
  • مستند به ماده 555 قانون مذکور اگر رفتار مرتکب و فوت فرد آسیب دیده هر دو در ماه های حرام(محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه) واقع شود چه جنایت عمدی باشد چه غیر عمدی؛ چه زن باشد چه مردچه مسلمان باشد چه غیرمسلمان، بر مبلغ دیه نفس، یک سوم اضافه می شود: همچنان است وقوع قتل در محدوده حرم مکه مکرمه.


 هدف وکلاء و کارشناسان موسسه حقوقی بین المللی "کنتوس" این است که بتوانید در سریع ترین زمان به حقوق خود دست یابید. 

1399/03/19

ساعت 11:45

1500 کاراکتر باقی مانده است
مشاهده نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است


کلیه حقوق این سامانه متعلق به موسسه حقوقی بین المللی کنتوس می باشد.

کلیه اصول و فرآیندهای مختلف "کنتوس" منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و قانون تجارت الکترونیک است و بر همین اساس کابران محترم نیز موظف به رعایت قوانین سایت میباشند. متناسب با تغییر در قوانین رایج حکومتی و مملکتی ، قوانین این وبسایت نیز تغییر خواهد کرد و کاربران عزیز موظف هستند قوانین جدید را در این بخش مطالعه نموده و به آن آگاهی کامل داشته باشند ،عدم اطلاعات از قوانین به منزله ی اجازه فعالیت مخالفان قوانین در این وب سایت نیست و شما توافق میکنید که استفاده مستمر شما از سایت به معنی پذیرش هر گونه تغییر میباشد.

1.حریم خصوصی:

لطفا قبل از ورود به سایت و ثبت نام و ارسال درخواست، موارد زیر را رعایت فرمایید: 

1.کاربر موظف است مشخصات کاربری و اطلاعات بانکی خود را بصورت کامل و صحیح و بر اساس واقعیت ثبت نماید، در صورت نقض در اطلاعات ثبت شده مسئولیت عواقب آن به عهده کاربر خواهد بود. 

2."کنتوس" مختار است در صورت مشاهده تخلف از سوی کاربر حساب او را بدون اطلاع قبلی مسدود کند. 

3."کنتوس" هیچ مسئولیتی در قبال محتویات چت ها در سایت ندارد. 

4.کلمه عبور هر کاربر،محرمانه بوده و مسئولیت حفاظت از آن بر عهده خود کابر میباشد. 

5.کلیه قراردادها و توافقات تنها بصورت مکتوب مورد تایید "کنتوس" است و هرگونه توافق ادعایی غیر مکتوب ، مورد تایید نخواهد بود .

6.چنانچه "متقاضی" در مدت زمان معین به تعهدات خود عمل نکند "کنتوس"در قبال وقت از دست رفته "متقاضی" مسئولیتی ندارد .

7."کنتوس" هیچ گونه تشویق و ترغیب نسبت به اخذ اقامت به کشورهای دیگر را ندارد و صرفا ارائه دهنده مشاوره و راهنمایی های منطبق بر قوانین رایج مملکتی در ایران و در هنگام عقد قرارداد را انجام میدهد .

8.استفاده از چت "کنتوس" و پرسش و پاسخ و نظریات صرفا باید مرتبط با محتوای سایت باشد و در صورت مشاهده محتواهای غیر اخلاقی،ادبیات غیر محترمانه ،انجام هرگونه تبلیغات و همچنین ارسال پیام های انبوه که خلاف شرایط قوانین باشد ،  منجربه تعلیق یا مسدود شدن دائمی کاربر متخلف گردد. 

9.تعلیق یا مسدود شدن کاربر به فراخور تخلف و به تشخیص کارشناسان"کنتوس" صورت میگیرد.

10.لازم است کاربران هنگام باز کردن لینک های ارسال شده توسط سایت "کنتوس" احتیاط لازم را انجام دهند تا در معرض خطرات فیشینگ و کلاهبرداری اینترنتی قرار نگیرند."کنتوس" هیچگونه مسئولیتی در قبال فیشینگ و کلاهبرداری های اینترنتی ندارد. 

11. توصیه میکنیم که پرسشها و پاسخها کوتاه و مختصر، و ادبیات مناسب نگارش در آن رعایت شده باشد. 

12.از ثبت اطلاعات شخصی و ایمیل و شماره تماس در بخش پرسش و پاسخ پرهیز کنید. 

13."کنتوس" به اطلاعات خصوصی اشخاصی که از خدمات سایت استفاده میکنند احترام گذاشته و از آن محافظت میکند. 

14.همه مطالب موجود در سایت و در دسترس از طریق هر یک از خدمات "کنتوس" مانند متن،گرافیک،تصاویر،آیتمها،آرم و لوگوها ،ویدئوهای تصویری و موارد قابل دانلود و کپی،داده ها و محتواهای مختلف موجود در سایت ، اموال "کنتوس" محسوب میشود و حق استفاده و نشر تمامی مطالب موجود بالا صرفاً در انحصار "کنتوس" است و هرگونه استفاده بدون کسب مجوز کتبی از "کنتوس"،موجب پیگیرد قانونی خواهد شد.

15.کلیه ارتباطات فیمابین کاربر و  "کنتوس" به صورت الکترونیکی انجام میشود و در صورتیکه درخواست شما با رعایت کلیه اصول و قوانین مجموعه "کنتوس" باشد با درخواست شما موافقت خواهد شد.کلیه ارتباطات در بستر وب سایت صورت خواهد پذیرفت و پس ازهر گام با سر شماره ارسالی از طرف "کنتوس" به شما پیامکی مبنی بر انجام گام های درخواست شما ارسال می گردد. همچنین در صورت نیاز به راهنمایی تلفنی و حضوری میتوانید از طریق شماره 0513162  و صرفاً در ساعات اداری اعلام شده با کارشناسان در ارتباط باشید .

16.مسئولیت هرگونه خسارت احتمالی که ناشی از عدم رعایت موارد فوق الذکر توسط کاربر باشد، صرفاً بر عهده وی بوده و کاربر حق هرگونه اعتراض و درخواست ضرر و زیان و دریافت وجهی از "کنتوس" را از خود سلب و ساقط میکند.

17. "کنتوس"هویت شخصی کاربران را محرمانه میداند و اطلاعات شخصی آنان را به هیچ شخص یا سازمان دیگری منتقل نمیکند،مگر آنکه با حکم مقام قضایی و یا طبق قوانین و مقررات رایج کشور موظف باشد در اختیار مراجع ذی صلاح قرار دهد.در این موارد هیچ گونه مسئولیت قانونی مبنی بر جبران خسارت متوجه "کنتوس" نخواهد بود و کاربران با اعلام رضایت و آگاهی کامل از کلیات و جزییات قوانین وب سایت ، حق هر گونه اعتراض و درخواست وجه و ضرر و زیان را از خود سلب و ساقط میکنند.

2.قوانین خصوصی:

1.کاربر موظف است اطلاعات کامل و صحیح را در اختیار"کنتوس" قرار دهد.همچنین کاربر خود مسئول صحت و سقم مدارک و مستندات ارائه شده به "کنتوس" و مسئولین دولتی کشور متبوع میباشد. در صورتیکه "متقاضی " و کاربر اطلاعات غیر واقع ارائه دهد ، به محض اطلاع و اثبات به "کنتوس" "کلیه توافقات فیمابین قابل فسخ بوده و "متقاضی" و کاربر ضمن اقرار به آگاهی کامل از کلیات و جزییات همه قوانین ، حق هر گونه اعتراض و درخواست و مطالبه وجه و ضرر و زیان را از خود سلب و ساقط میکند .

2.کاربر موظف است هرگونه تغییر آدرس و ایمیل یا سایر سرویس های الکترونیکی و تلفن های رسمی خود را بلافاصله در اختیار "کنتوس" قرار دهد و هر گونه عواقب ناشی از سهل انگاری در این امر متوجه ایشان خواهد بود و "متقاضی" و کاربر ضمن اقرار به آگاهی کامل از کلیات و جزییات همه قوانین ،حق هر گونه اعتراض و درخواست و مطالبه وجه و ضرر و زیان را از خود سلب و ساقط میکند .

3.حفظ کلیه رسید ها و قبض مراسلات تا پایان اقدامات الزامی است. 

4. مبنای تایید کلیه پرداختهای "متقاضی" صرفاً رسید کتبی صادره شده از طرف "کنتوس" برای "متقاضی" خواهد بود .

3.قوه ی قهریه:

تمامی شرایط و قوانین مندرج ، در شرایط عادی قابل اجرا است و در صورت بروز هر گونه از موارد قهریه ، "کنتوس" هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت و "متقاضی" و کاربر ضمن اقرار به آگاهی کامل از کلیات و جزییات همه قوانین ، حق هر گونه اعتراض و درخواست و مطالبه وجه و ضرر و زیان را از خود سلب و ساقط میکند .

تذکر مهم : "کنتوس" خود را ملزم به رعایت حریم شخصی کاربران می داند .لطفا در صورت مشاهده هرگونه تخلف،مراتب را از طریق کانال های ارتباطی ذکر شده با ما در میان بگذارید و ما را در مسیری که پیش رو داریم ، یاری رسانید .

کلیه اصول و فرآیندهای مختلف "کنتوس" منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و قانون تجارت الکترونیک است و بر همین اساس کابران محترم نیز موظف به رعایت قوانین سایت میباشند. متناسب با تغییر در قوانین رایج حکومتی و مملکتی ، قوانین این وبسایت نیز تغییر خواهد کرد و کاربران عزیز موظف هستند قوانین جدید را در این بخش مطالعه نموده و به آن آگاهی کامل داشته باشند ،عدم اطلاعات از قوانین به منزله ی اجازه فعالیت مخالفان قوانین در این وب سایت نیست و شما توافق میکنید که استفاده مستمر شما از سایت به معنی پذیرش هر گونه تغییر میباشد.

1.حریم خصوصی:

لطفا قبل از ورود به سایت و ثبت نام و ارسال درخواست، موارد زیر را رعایت فرمایید: 

1.کاربر موظف است مشخصات کاربری و اطلاعات بانکی خود را بصورت کامل و صحیح و بر اساس واقعیت ثبت نماید، در صورت نقض در اطلاعات ثبت شده مسئولیت عواقب آن به عهده کاربر خواهد بود. 

2."کنتوس" مختار است در صورت مشاهده تخلف از سوی کاربر حساب او را بدون اطلاع قبلی مسدود کند. 

3."کنتوس" هیچ مسئولیتی در قبال محتویات چت ها در سایت ندارد. 

4.کلمه عبور هر کاربر،محرمانه بوده و مسئولیت حفاظت از آن بر عهده خود کابر میباشد. 

5.کلیه قراردادها و توافقات تنها بصورت مکتوب مورد تایید "کنتوس" است و هرگونه توافق ادعایی غیر مکتوب ، مورد تایید نخواهد بود .

6.چنانچه "متقاضی" در مدت زمان معین به تعهدات خود عمل نکند "کنتوس"در قبال وقت از دست رفته "متقاضی" مسئولیتی ندارد .

7."کنتوس" هیچ گونه تشویق و ترغیب نسبت به اخذ اقامت به کشورهای دیگر را ندارد و صرفا ارائه دهنده مشاوره و راهنمایی های منطبق بر قوانین رایج مملکتی در ایران و در هنگام عقد قرارداد را انجام میدهد .

8.استفاده از چت "کنتوس" و پرسش و پاسخ و نظریات صرفا باید مرتبط با محتوای سایت باشد و در صورت مشاهده محتواهای غیر اخلاقی،ادبیات غیر محترمانه ،انجام هرگونه تبلیغات و همچنین ارسال پیام های انبوه که خلاف شرایط قوانین باشد ،  منجربه تعلیق یا مسدود شدن دائمی کاربر متخلف گردد. 

9.تعلیق یا مسدود شدن کاربر به فراخور تخلف و به تشخیص کارشناسان"کنتوس" صورت میگیرد.

10.لازم است کاربران هنگام باز کردن لینک های ارسال شده توسط سایت "کنتوس" احتیاط لازم را انجام دهند تا در معرض خطرات فیشینگ و کلاهبرداری اینترنتی قرار نگیرند."کنتوس" هیچگونه مسئولیتی در قبال فیشینگ و کلاهبرداری های اینترنتی ندارد. 

11. توصیه میکنیم که پرسشها و پاسخها کوتاه و مختصر، و ادبیات مناسب نگارش در آن رعایت شده باشد. 

12.از ثبت اطلاعات شخصی و ایمیل و شماره تماس در بخش پرسش و پاسخ پرهیز کنید. 

13."کنتوس" به اطلاعات خصوصی اشخاصی که از خدمات سایت استفاده میکنند احترام گذاشته و از آن محافظت میکند. 

14.همه مطالب موجود در سایت و در دسترس از طریق هر یک از خدمات "کنتوس" مانند متن،گرافیک،تصاویر،آیتمها،آرم و لوگوها ،ویدئوهای تصویری و موارد قابل دانلود و کپی،داده ها و محتواهای مختلف موجود در سایت ، اموال "کنتوس" محسوب میشود و حق استفاده و نشر تمامی مطالب موجود بالا صرفاً در انحصار "کنتوس" است و هرگونه استفاده بدون کسب مجوز کتبی از "کنتوس"،موجب پیگیرد قانونی خواهد شد.

15.کلیه ارتباطات فیمابین کاربر و  "کنتوس" به صورت الکترونیکی انجام میشود و در صورتیکه درخواست شما با رعایت کلیه اصول و قوانین مجموعه "کنتوس" باشد با درخواست شما موافقت خواهد شد.کلیه ارتباطات در بستر وب سایت صورت خواهد پذیرفت و پس ازهر گام با سر شماره ارسالی از طرف "کنتوس" به شما پیامکی مبنی بر انجام گام های درخواست شما ارسال می گردد. همچنین در صورت نیاز به راهنمایی تلفنی و حضوری میتوانید از طریق شماره 0513162  و صرفاً در ساعات اداری اعلام شده با کارشناسان در ارتباط باشید .

16.مسئولیت هرگونه خسارت احتمالی که ناشی از عدم رعایت موارد فوق الذکر توسط کاربر باشد، صرفاً بر عهده وی بوده و کاربر حق هرگونه اعتراض و درخواست ضرر و زیان و دریافت وجهی از "کنتوس" را از خود سلب و ساقط میکند.

17. "کنتوس"هویت شخصی کاربران را محرمانه میداند و اطلاعات شخصی آنان را به هیچ شخص یا سازمان دیگری منتقل نمیکند،مگر آنکه با حکم مقام قضایی و یا طبق قوانین و مقررات رایج کشور موظف باشد در اختیار مراجع ذی صلاح قرار دهد.در این موارد هیچ گونه مسئولیت قانونی مبنی بر جبران خسارت متوجه "کنتوس" نخواهد بود و کاربران با اعلام رضایت و آگاهی کامل از کلیات و جزییات قوانین وب سایت ، حق هر گونه اعتراض و درخواست وجه و ضرر و زیان را از خود سلب و ساقط میکنند.

2.قوانین خصوصی:

1.کاربر موظف است اطلاعات کامل و صحیح را در اختیار"کنتوس" قرار دهد.همچنین کاربر خود مسئول صحت و سقم مدارک و مستندات ارائه شده به "کنتوس" و مسئولین دولتی کشور متبوع میباشد. در صورتیکه "متقاضی " و کاربر اطلاعات غیر واقع ارائه دهد ، به محض اطلاع و اثبات به "کنتوس" "کلیه توافقات فیمابین قابل فسخ بوده و "متقاضی" و کاربر ضمن اقرار به آگاهی کامل از کلیات و جزییات همه قوانین ، حق هر گونه اعتراض و درخواست و مطالبه وجه و ضرر و زیان را از خود سلب و ساقط میکند .

2.کاربر موظف است هرگونه تغییر آدرس و ایمیل یا سایر سرویس های الکترونیکی و تلفن های رسمی خود را بلافاصله در اختیار "کنتوس" قرار دهد و هر گونه عواقب ناشی از سهل انگاری در این امر متوجه ایشان خواهد بود و "متقاضی" و کاربر ضمن اقرار به آگاهی کامل از کلیات و جزییات همه قوانین ،حق هر گونه اعتراض و درخواست و مطالبه وجه و ضرر و زیان را از خود سلب و ساقط میکند .

3.حفظ کلیه رسید ها و قبض مراسلات تا پایان اقدامات الزامی است. 

4. مبنای تایید کلیه پرداختهای "متقاضی" صرفاً رسید کتبی صادره شده از طرف "کنتوس" برای "متقاضی" خواهد بود .

3.قوه ی قهریه:

تمامی شرایط و قوانین مندرج ، در شرایط عادی قابل اجرا است و در صورت بروز هر گونه از موارد قهریه ، "کنتوس" هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت و "متقاضی" و کاربر ضمن اقرار به آگاهی کامل از کلیات و جزییات همه قوانین ، حق هر گونه اعتراض و درخواست و مطالبه وجه و ضرر و زیان را از خود سلب و ساقط میکند .

تذکر مهم : "کنتوس" خود را ملزم به رعایت حریم شخصی کاربران می داند .لطفا در صورت مشاهده هرگونه تخلف،مراتب را از طریق کانال های ارتباطی ذکر شده با ما در میان بگذارید و ما را در مسیری که پیش رو داریم ، یاری رسانید .